Bayan Külot

Bayan külot, bayanların hayatta en çok kullandığı iç çamaşırlardandır. Bayan külotları oldukça önemlidir. Doğal liflerden elde edilen bayan külotları özellikle genital bölge sağlığı ve rahatı açısından önemlidir. Burada doğal lif olarak belirtilen pamuk, modal, bambu gibi doğal ipliklerden elde edilen ürünlerdir.

Bayanların dikkat etmesi gereken diğer bir konuda temizlik. Bayan külotlarının kapladığı alan kapalı bir alan olduğu için zamanla ter oluşumuna neden olur. Ter içerisindeki maddelerden dolayı kötü koku oluşumuna neden olabilir. Ter ilk oluşumunda kokusuz bir madde iken bakteriler içerisindeki kimyasalları bir çok malzemeye dönüştürür. Böylece kötü kokular meydana gelir. Bir çok kimyasal madde ortaya çıkar. Organik asitler, ketonlar, aldehitler. Bu maddelerin ortamdan uzaklaşmaması halinde cilt üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Bayan külotlarının sıklıkla değiştirilmesi bu açıdan önemlidir.

Kasık Mantarı

Kasık mantarı, bacaklar ile göbek arasında mikroorganizmalar tarafından meydana gelen cilt hastalığıdır. Bu yazımızda kasık mantarı nedir, nasıl bulaşır, nasıl tedavi edilir, kasık mantarını önlemek mümkün mü gibi soruların cevabını aramaya çalışacağız

.

Kasık mantarı bir çok türe ve alt türe sahiptir. Örneğin kadınlarda  vajinal mantar, erkeklerde de gözükebilen penis mantarı. Burada daha genel olarak genital mantar ifadesi kullanılmaktadır.Kasık mantarı erkeklerde ve kadınlarda iç çamaşır bölgesinde görülmektedir. İnatçı olabilen kasık mantarının bir çok bulaşma nedeni bulunmaktadır.

Kasık mantarının en önemli nedeni bulaşmasıdır. En önemli belirtileri kaşıntı, kötü koku ve açık-koyu kahve renkli şekillerdir. Genital organlardan bacaklara kadar düzensiz yayılarak görülebilir. Kadınlarda mantar görülebileceği gibi erkeklerde de bu tür mantarlar görülebilmektedir. Tinea cruris bu mantar türünün en büyük nedenidir. Bu tip mantar türü diğer cilt mantarları gibidir. Spor yaparak çoğalırlar. Bu spor denilen mantarların kuruçka yumurtasıdır. Kasık mantarlarının inatçı olmasının en büyük sebebidir. Çoğu mikrop gibi bu mantar türleri doğal cilt üzerinde zararsız kardeş kardeş yaşarlar. Ancak ortamdaki nemin değişmesi, pişik, ya da iç çamaşırların deriyle sürtünmesi sonucu oluşan yara nedeni ile bu zararsız mantarlar bir zombi gibi cilt üzerinde sorunlara neden olurlar. Bu mantar türü genellikle ergen ve olgun erkeklerde görülmektedir. Eğer biri ikide bir eli kasık gölgesini kaşıyorsa bilin ki mantar vardır. Mantar sorunu olan bir kişiden bulaşması en çok görülen bir durumdur.

Kasık mantarı ile kasık egzeması oldukça farklı durumlardır. Bazen bunlar karıştırıla bilinir. Kasık egzeması kaşıntı yapar, genital bölgede renkli pullanmalar görülür, kaşıntı bile görülebilir. Kasık egzamasının kasık mantarından farkı mantarla oluşmamasıdır. Kasık egzaması vücudun içerisinden gelen farklı bir cilt sorunudur. Bakteri etkisi le azabilmektedir. Tüm hastalıklarda olduğu gibi bu tür durumlarda hemen bir hekime başvurmak daha doğru olacaktır. Cilt uzmanları dermatologlar bu sorunların neler olduğu konusunda hem teşhis hem de tedavi yöntemi koyabilirler.

Vajinal mantar, candida enfeksiyonu olarakta bilinir. Doğal olarak kadınlarda görülen bir mantar enfeksiyonudur. Vajinal mantar enfeksiyonları yoğun kaşıntı,şişme ve tahriş görülür. Candida albicans en çok görülen mantar tipidir.

Kasık mantarına ne iyi gelir. Tüm rahatsızlıklarında olduğu gibi bir uzman hekime başvurmak şiddetle tavsiye edilmektedir. Burada verilen bilgiler sadece tavsiye niteliğindedir.